LQW18AN68NJ00D
Mfr.Part #:
LQW18AN68NJ00D
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0603(1608 Metric) SMD/SMT 68 nH 5 % 340 mA 380 mΩ
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.991 mm
Length1.6 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Composition(Kit Type)Wirewound
Height800 µm
Depth1 mm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Weight3.005049 mg
Self Resonant Frequency2.2 GHz
Q Factor38
Current Rating340 mA
DC Resistance (DCR)380 mΩ
Test Frequency100 MHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 week ago)
ShieldingUnshielded
Inductance68 nH
Core MaterialNon-Magnetic
RMS Current (Irms)340 mA
Max DC Current340 mA
Series Resistance380 mΩ
DC Current340 mA