
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 2.05 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 34 |
| Current | 160 mA |
| Current Rating | 270 mA |
| DC Resistance (DCR) | 560 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 75 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 270 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 270 mA |
| Series Resistance | 560 mΩ |
| DC Current | 270 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 476
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07882
Ext.Price$0.07882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07882 | $0.07882 |
| 10 | $0.03941 | $0.39410 |
| 50 | $0.03514 | $1.75700 |
| 100 | $0.03133 | $3.13300 |
