
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 600 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 2 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 34 |
| Current | 550 mA |
| Current Rating | 250 mA |
| DC Resistance (DCR) | 600 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 82 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 250 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 250 mA |
| Series Resistance | 600 mΩ |
| DC Current | 250 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 15092
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06932
Ext.Price$0.06932
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06932 | $0.06932 |
| 10 | $0.03466 | $0.34660 |
| 50 | $0.03111 | $1.55550 |
| 100 | $0.02792 | $2.79200 |
| 500 | $0.02506 | $12.53000 |
| 1000 | $0.02249 | $22.49000 |
| 3000 | $0.02019 | $60.57000 |
| 5000 | $0.01812 | $90.60000 |
| 10000 | $0.01627 | $162.70000 |
