
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 6 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 35 |
| Current | 140 mA |
| Current Rating | 650 mA |
| DC Resistance (DCR) | 110 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 9.1 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 650 mA |
| Max DC Current | 650 mA |
| Series Resistance | 110 mΩ |
| DC Current | 650 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
Stock: 2114
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07564
Ext.Price$0.07564
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07564 | $0.07564 |
| 10 | $0.03782 | $0.37820 |
| 50 | $0.03397 | $1.69850 |
| 100 | $0.03051 | $3.05100 |
| 500 | $0.02740 | $13.70000 |
| 1000 | $0.02461 | $24.61000 |
| 3000 | $0.02211 | $66.33000 |
| 5000 | $0.01986 | $99.30000 |
| 10000 | $0.01784 | $178.40000 |
