
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 1.35 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 32 |
| Current Rating | 150 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.1 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 160 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 150 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 150 mA |
| Series Resistance | 2.1 Ω |
| DC Current | 150 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 1106
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.05942 | $0.59420 |
| 50 | $0.05385 | $2.69250 |
| 100 | $0.04881 | $4.88100 |
| 500 | $0.04352 | $21.76000 |
| 1000 | $0.03881 | $38.81000 |
| 3000 | $0.03413 | $102.39000 |
| 5000 | $0.03001 | $150.05000 |
