
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 3.005049 mg |
| Self Resonant Frequency | 1.3 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current Rating | 140 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.2 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 180 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 140 mA |
| Max DC Current | 140 mA |
| Series Resistance | 2.2 Ω |
| DC Current | 140 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 5710
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08352
Ext.Price$0.08352
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08352 | $0.08352 |
| 10 | $0.04176 | $0.41760 |
| 50 | $0.03847 | $1.92350 |
| 100 | $0.03544 | $3.54400 |
| 500 | $0.03265 | $16.32500 |
| 1000 | $0.03008 | $30.08000 |
| 3000 | $0.02771 | $83.13000 |
| 5000 | $0.02553 | $127.65000 |
| 10000 | $0.02352 | $235.20000 |
