
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 2.5 Ω |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 3.005049 mg |
| Frequency | 100 MHz |
| Self Resonant Frequency | 1.2 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current Rating | 120 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.5 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 220 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 120 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 120 mA |
| Series Resistance | 2.5 Ω |
| DC Current | 120 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 39156
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07296
Ext.Price$0.07296
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07296 | $0.07296 |
| 10 | $0.03648 | $0.36480 |
| 50 | $0.03274 | $1.63700 |
| 100 | $0.02939 | $2.93900 |
| 500 | $0.02594 | $12.97000 |
| 1000 | $0.02289 | $22.89000 |
| 3000 | $0.02076 | $62.28000 |
| 5000 | $0.01882 | $94.10000 |
