
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 210 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 3.005049 mg |
| Self Resonant Frequency | 1.2 GHz |
| Q Factor | 25 |
| Current | 640 mA |
| Current Rating | 120 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.5 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 220 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 120 mA |
| Max DC Current | 120 mA |
| Series Resistance | 2.5 Ω |
| DC Current | 120 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Type | Wirewound |
Stock: 6959
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07660
Ext.Price$0.07660
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07660 | $0.07660 |
| 10 | $0.03830 | $0.38300 |
| 50 | $0.03480 | $1.74000 |
| 100 | $0.03162 | $3.16200 |
| 500 | $0.02873 | $14.36500 |
| 1000 | $0.02611 | $26.11000 |
| 3000 | $0.02373 | $71.19000 |
| 5000 | $0.02156 | $107.80000 |
| 10000 | $0.01960 | $196.00000 |
