
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 1 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 960 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 110 mA |
| DC Resistance (DCR) | 3.4 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 270 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 110 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 110 mA |
| Series Resistance | 3.4 Ω |
| DC Current | 110 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 15524
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06740
Ext.Price$0.06740
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06740 | $0.06740 |
| 10 | $0.03370 | $0.33700 |
| 50 | $0.02987 | $1.49350 |
| 100 | $0.02648 | $2.64800 |
| 500 | $0.02300 | $11.50000 |
| 1000 | $0.01998 | $19.98000 |
| 3000 | $0.01830 | $54.90000 |
| 5000 | $0.01676 | $83.80000 |
