
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.94 mm |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 950 µm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 900 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 100 mΩ |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 160 nH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 1 A |
| Series Resistance | 100 mΩ |
| DC Current | 1 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 2228
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10675
Ext.Price$0.10675
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10675 | $0.10675 |
| 10 | $0.09583 | $0.95830 |
| 50 | $0.08602 | $4.30100 |
| 100 | $0.07681 | $7.68100 |
| 500 | $0.06858 | $34.29000 |
| 1000 | $0.06398 | $63.98000 |
| 3000 | $0.05968 | $179.04000 |
