
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.94 mm |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 950 µm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 570 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 620 mA |
| DC Resistance (DCR) | 280 mΩ |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 390 nH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 620 mA |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 620 mA |
| Series Resistance | 280 mΩ |
| DC Current | 620 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
Stock: 3755
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.18124 | $1.81240 |
| 50 | $0.16467 | $8.23350 |
| 100 | $0.14961 | $14.96100 |
| 500 | $0.13525 | $67.62500 |
| 1000 | $0.12226 | $122.26000 |
| 3000 | $0.11153 | $334.59000 |
| 5000 | $0.10174 | $508.70000 |
