
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.94 mm |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 950 µm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 3.997283 mg |
| Self Resonant Frequency | 540 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 450 mA |
| DC Resistance (DCR) | 480 mΩ |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 560 nH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 450 mA |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 450 mA |
| Series Resistance | 480 mΩ |
| DC Current | 450 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 5670
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08928
Ext.Price$0.08928
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08928 | $0.08928 |
| 10 | $0.07883 | $0.78830 |
| 50 | $0.06960 | $3.48000 |
| 100 | $0.06066 | $6.06600 |
| 500 | $0.05287 | $26.43500 |
| 1000 | $0.04845 | $48.45000 |
| 3000 | $0.04439 | $133.17000 |
