

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.1938 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 900 µm |
| Depth | 1.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Self Resonant Frequency | 620 MHz |
| Q Factor | 35 |
| Current Rating | 160 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 Ω |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 470 nH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 160 mA |
| Max DC Current | 160 mA |
| Series Resistance | 1.3 Ω |
| DC Current | 160 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 2040
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.14106 | $1.41060 |
| 50 | $0.12854 | $6.42700 |
| 100 | $0.11713 | $11.71300 |
| 500 | $0.11497 | $57.48500 |
| 1000 | $0.11285 | $112.85000 |
| 3000 | $0.10344 | $310.32000 |
| 5000 | $0.09490 | $474.50000 |
