

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.1938 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 900 µm |
| Depth | 1.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Self Resonant Frequency | 480 MHz |
| Q Factor | 35 |
| Current Rating | 125 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.34 Ω |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 820 nH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 125 mA |
| Max DC Current | 125 mA |
| Series Resistance | 2.34 Ω |
| DC Current | 125 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.16927 | $1.69270 |
| 50 | $0.15406 | $7.70300 |
| 100 | $0.14021 | $14.02100 |
| 500 | $0.13631 | $68.15500 |
| 1000 | $0.13251 | $132.51000 |
| 3000 | $0.11883 | $356.49000 |
| 5000 | $0.11456 | $572.80000 |
