

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.52 mm |
| Length | 2.0828 mm |
| Width | 1.53 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2015 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.42 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 14.004664 mg |
| Self Resonant Frequency | 1.5 GHz |
| Q Factor | 70 |
| Current Rating | 1.25 A |
| DC Resistance (DCR) | 200 mΩ |
| Test Frequency | 200 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 47 nH |
| RMS Current (Irms) | 1.25 A |
| Max DC Current | 1.25 A |
| Series Resistance | 200 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Type | Wirewound |
Stock: 605
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.17783 | $1.77830 |
| 50 | $0.16124 | $8.06200 |
| 100 | $0.14620 | $14.62000 |
| 500 | $0.13133 | $65.66500 |
| 1000 | $0.11798 | $117.98000 |
| 3000 | $0.11198 | $335.94000 |
| 5000 | $0.10629 | $531.45000 |
| 10000 | $0.10088 | $1008.80000 |
