

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.52 mm |
| Length | 2.0828 mm |
| Width | 1.53 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2015 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.42 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 14.004664 mg |
| Self Resonant Frequency | 1 GHz |
| Q Factor | 56 |
| Current Rating | 950 mA |
| DC Resistance (DCR) | 420 mΩ |
| Test Frequency | 150 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 130 nH |
| RMS Current (Irms) | 950 mA |
| Max DC Current | 950 mA |
| Series Resistance | 420 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Type | Wirewound |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
