

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.52 mm |
| Length | 2.0828 mm |
| Width | 1.524 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0806 |
| Case Code (Metric) | 2015 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.42 mm |
| Depth | 1.73 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Self Resonant Frequency | 4.4 GHz |
| Q Factor | 50 |
| Current Rating | 600 mA |
| DC Resistance (DCR) | 120 mΩ |
| Test Frequency | 250 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 8.2 nH |
| Core Material | Air, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 600 mA |
| Max DC Current | 600 mA |
| Series Resistance | 120 mΩ |
| DC Current | 600 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 16938
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09404
Ext.Price$0.09404
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09404 | $0.09404 |
| 10 | $0.07763 | $0.77630 |
| 50 | $0.05398 | $2.69900 |
| 100 | $0.03753 | $3.75300 |
| 500 | $0.03596 | $17.98000 |
| 1000 | $0.03445 | $34.45000 |
