

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.52 mm |
| Length | 2.0828 mm |
| Width | 1.524 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0806 |
| Case Code (Metric) | 2015 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.42 mm |
| Depth | 1.73 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 600 MHz |
| Q Factor | 48 |
| Current Rating | 290 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.5 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 390 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 290 mA |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 290 mA |
| Series Resistance | 1.5 Ω |
| DC Current | 290 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 4608
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09382
Ext.Price$0.09382
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09382 | $0.09382 |
| 10 | $0.07755 | $0.77550 |
| 50 | $0.07046 | $3.52300 |
| 100 | $0.06401 | $6.40100 |
| 500 | $0.05804 | $29.02000 |
| 1000 | $0.05263 | $52.63000 |
