
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.78 mm |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.4986 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 90 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.7 mm |
| Depth | 1.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Self Resonant Frequency | 2.1 GHz |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 720 mA |
| DC Resistance (DCR) | 90 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 22 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 720 mA |
| Max DC Current | 720 mA |
| Series Resistance | 90 mΩ |
| DC Current | 720 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23251
Ext.Price$0.23251
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23251 | $0.23251 |
| 10 | $0.20804 | $2.08040 |
| 50 | $0.18614 | $9.30700 |
| 100 | $0.16314 | $16.31400 |
| 500 | $0.14298 | $71.49000 |
| 1000 | $0.13021 | $130.21000 |
| 3000 | $0.11858 | $355.74000 |
