
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 2 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 46 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 1 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 60 |
| Current Rating | 590 mA |
| DC Resistance (DCR) | 46 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 23 nH |
| Core Material | Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 590 mA |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 590 mA |
| Series Resistance | 64.4 mΩ |
| DC Current | 590 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 2895
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37526
Ext.Price$0.37526
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37526 | $0.37526 |
| 10 | $0.29219 | $2.92190 |
| 25 | $0.26851 | $6.71275 |
| 50 | $0.24675 | $12.33750 |
| 100 | $0.22675 | $22.67500 |
| 300 | $0.20834 | $62.50200 |
| 500 | $0.19143 | $95.71500 |
| 1000 | $0.17589 | $175.89000 |
