
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 540 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 3 A |
| Reverse Current | 100 µA |
Stock: 5179
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05030
Ext.Price$0.05030
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05030 | $0.05030 |
| 10 | $0.02515 | $0.25150 |
| 50 | $0.02294 | $1.14700 |
| 100 | $0.02093 | $2.09300 |
| 500 | $0.01909 | $9.54500 |
| 1000 | $0.01742 | $17.42000 |
| 3000 | $0.01589 | $47.67000 |
| 5000 | $0.01450 | $72.50000 |
| 10000 | $0.01323 | $132.30000 |
