LS0805-5R6K-N
Manufacturer:
Pulse Electronics / Chilisin
Mfr.Part #:
LS0805-5R6K-N
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0805(2012 Metric) SMD/SMT 5.6 µH 10 % 500 mA 1.7 Ω
ParameterValue
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)1.52 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-25 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency65 MHz
TypeWirewound
Q Factor20
DC Resistance (DCR)1.7 Ω
Inductance5.6 µH
Core MaterialFerrite
Saturation Current500 mA
Current Rating500 mA