

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.4 V |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 70 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Fall Time | 18 µs |
| Rise Time | 18 µs |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 35 V |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Current Transfer Ratio | 260 % |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Reverse Breakdown Voltage | 6 V |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Schedule B | 8541408000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | NPN Phototransistor |
Stock: 65428
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10214
Ext.Price$0.10214
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10214 | $0.10214 |
| 10 | $0.05107 | $0.51070 |
| 50 | $0.04556 | $2.27800 |
| 100 | $0.04064 | $4.06400 |
| 500 | $0.03546 | $17.73000 |
| 1000 | $0.03094 | $30.94000 |
| 3000 | $0.02945 | $88.35000 |
| 5000 | $0.02803 | $140.15000 |
| 10000 | $0.02636 | $263.60000 |
