
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Length | 30 mm |
| Width | 3.6 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 20 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 7 g |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 3.6 A |
| Forward Voltage | 920 mV |
| Average Rectified Current | 25 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 550 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 550 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 550 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$1.87997
Ext.Price$1.87997
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.87997 | $1.87997 |
| 10 | $1.84310 | $18.43100 |
| 25 | $1.76114 | $44.02850 |
| 50 | $1.68282 | $84.14100 |
| 100 | $1.60797 | $160.79700 |
