| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Number of Pins | 2 |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Fastening Type | Threaded |
| Number of Positions | 6 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination Post Length | 3 mm |
| Packaging | Tube |
Stock: 27
Distributors
pcbx
Unit Price$25.35282
Ext.Price$25.35282
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $25.35282 | $25.35282 |
| 10 | $23.34299 | $233.42990 |
| 25 | $21.49249 | $537.31225 |
| 50 | $19.78868 | $989.43400 |
| 100 | $18.21977 | $1821.97700 |
