

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 180 kHz |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
Stock: 77
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06662
Ext.Price$0.06662
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06662 | $0.06662 |
| 10 | $0.05887 | $0.58870 |
| 50 | $0.05203 | $2.60150 |
| 100 | $0.04549 | $4.54900 |
| 500 | $0.03977 | $19.88500 |
| 1000 | $0.03766 | $37.66000 |
| 3000 | $0.03567 | $107.01000 |
| 5000 | $0.03352 | $167.60000 |
