

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
Stock: 1193
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10349
Ext.Price$0.10349
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10349 | $0.10349 |
| 10 | $0.09141 | $0.91410 |
| 50 | $0.08074 | $4.03700 |
| 100 | $0.07041 | $7.04100 |
| 500 | $0.06140 | $30.70000 |
| 1000 | $0.05815 | $58.15000 |
| 3000 | $0.05508 | $165.24000 |
| 5000 | $0.05155 | $257.75000 |
