

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 7.5 µA |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 320 kHz |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
Stock: 1675
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13900
Ext.Price$0.13900
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13900 | $0.13900 |
| 10 | $0.06950 | $0.69500 |
| 50 | $0.06221 | $3.11050 |
| 100 | $0.05568 | $5.56800 |
| 500 | $0.05058 | $25.29000 |
| 1000 | $0.04595 | $45.95000 |
| 3000 | $0.04175 | $125.25000 |
| 5000 | $0.03518 | $175.90000 |
