

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Operating Supply Voltage | 4 V to 6.5 V |
| Number of Cells | 1 |
| Fault Protection | Under Voltage |
| Function | Battery Balancer |
| Battery Type | Li-Ion |
Stock: 5704
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08294
Ext.Price$0.08294
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08294 | $0.08294 |
| 10 | $0.04147 | $0.41470 |
| 50 | $0.03709 | $1.85450 |
| 100 | $0.03317 | $3.31700 |
| 500 | $0.02958 | $14.79000 |
| 1000 | $0.02638 | $26.38000 |
| 3000 | $0.02352 | $70.56000 |
| 5000 | $0.01950 | $97.50000 |
