
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 210 mV |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 8 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
Stock: 2679
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07123
Ext.Price$0.07123
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07123 | $0.07123 |
| 10 | $0.06314 | $0.63140 |
| 50 | $0.05597 | $2.79850 |
| 100 | $0.05047 | $5.04700 |
| 500 | $0.04551 | $22.75500 |
| 1000 | $0.04103 | $41.03000 |
| 3000 | $0.03762 | $112.86000 |
| 5000 | $0.03450 | $172.50000 |
