

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 104 mV |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 4 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 8 mV |
| Line Regulation | 20 mV |
Stock: 1245
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07229
Ext.Price$0.07229
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07229 | $0.07229 |
| 10 | $0.06426 | $0.64260 |
| 50 | $0.05712 | $2.85600 |
| 100 | $0.05032 | $5.03200 |
| 500 | $0.04433 | $22.16500 |
| 1000 | $0.04220 | $42.20000 |
| 3000 | $0.04018 | $120.54000 |
| 5000 | $0.03783 | $189.15000 |
