
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 700 mV |
| Min Input Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Load Regulation | 40 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11750
Ext.Price$0.11750
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11750 | $0.11750 |
| 10 | $0.05875 | $0.58750 |
| 50 | $0.05214 | $2.60700 |
| 100 | $0.04627 | $4.62700 |
| 500 | $0.04014 | $20.07000 |
| 1000 | $0.03482 | $34.82000 |
| 3000 | $0.03299 | $98.97000 |
| 5000 | $0.03126 | $156.30000 |
| 10000 | $0.02930 | $293.00000 |
