
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 380 mV |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13574
Ext.Price$0.13574
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13574 | $0.13574 |
| 10 | $0.06787 | $0.67870 |
| 50 | $0.06088 | $3.04400 |
| 100 | $0.05461 | $5.46100 |
| 500 | $0.04717 | $23.58500 |
| 1000 | $0.04074 | $40.74000 |
| 3000 | $0.03880 | $116.40000 |
| 5000 | $0.03695 | $184.75000 |
| 10000 | $0.03479 | $347.90000 |
