
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 380 mV |
| Output Current | 120 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 12 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 1545
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08276
Ext.Price$0.08276
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08276 | $0.08276 |
| 10 | $0.04138 | $0.41380 |
| 50 | $0.03694 | $1.84700 |
| 100 | $0.03298 | $3.29800 |
| 500 | $0.02955 | $14.77500 |
| 1000 | $0.02648 | $26.48000 |
| 3000 | $0.02372 | $71.16000 |
| 5000 | $0.01970 | $98.50000 |
