
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 380 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 14 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
Stock: 303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12154
Ext.Price$0.12154
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12154 | $0.12154 |
| 10 | $0.06077 | $0.60770 |
| 50 | $0.05413 | $2.70650 |
| 100 | $0.04821 | $4.82100 |
| 500 | $0.04120 | $20.60000 |
| 1000 | $0.03521 | $35.21000 |
| 3000 | $0.03334 | $100.02000 |
| 5000 | $0.03156 | $157.80000 |
| 10000 | $0.02960 | $296.00000 |
