
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 760 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 14 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
Stock: 222
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08448
Ext.Price$0.08448
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08448 | $0.08448 |
| 10 | $0.04224 | $0.42240 |
| 50 | $0.03765 | $1.88250 |
| 100 | $0.03356 | $3.35600 |
| 500 | $0.03022 | $15.11000 |
| 1000 | $0.02721 | $27.21000 |
| 3000 | $0.02450 | $73.50000 |
| 5000 | $0.02038 | $101.90000 |
