
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 380 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 9 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 140 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
Stock: 6131
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09620
Ext.Price$0.09620
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09620 | $0.09620 |
| 10 | $0.04810 | $0.48100 |
| 50 | $0.04374 | $2.18700 |
| 100 | $0.03977 | $3.97700 |
| 500 | $0.03624 | $18.12000 |
| 1000 | $0.03302 | $33.02000 |
| 3000 | $0.03009 | $90.27000 |
| 5000 | $0.02607 | $130.35000 |
