
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 380 mV |
| Min Input Voltage | -1 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.6 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 14 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
Stock: 284
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08660
Ext.Price$0.08660
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08660 | $0.08660 |
| 10 | $0.04330 | $0.43300 |
| 50 | $0.03845 | $1.92250 |
| 100 | $0.03414 | $3.41400 |
| 500 | $0.03124 | $15.62000 |
| 1000 | $0.02859 | $28.59000 |
| 3000 | $0.02617 | $78.51000 |
| 5000 | $0.02176 | $108.80000 |
