
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 550
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10464
Ext.Price$0.10464
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10464 | $0.10464 |
| 10 | $0.05232 | $0.52320 |
| 50 | $0.04699 | $2.34950 |
| 100 | $0.04220 | $4.22000 |
| 500 | $0.03539 | $17.69500 |
| 1000 | $0.02968 | $29.68000 |
| 3000 | $0.02818 | $84.54000 |
| 5000 | $0.02675 | $133.75000 |
| 10000 | $0.02509 | $250.90000 |
