
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 136
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12384
Ext.Price$0.12384
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12384 | $0.12384 |
| 10 | $0.06192 | $0.61920 |
| 50 | $0.05578 | $2.78900 |
| 100 | $0.05025 | $5.02500 |
| 500 | $0.04241 | $21.20500 |
| 1000 | $0.03579 | $35.79000 |
| 3000 | $0.03407 | $102.21000 |
| 5000 | $0.03244 | $162.20000 |
| 10000 | $0.03058 | $305.80000 |
