
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 13738
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12748
Ext.Price$0.12748
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12748 | $0.12748 |
| 10 | $0.06374 | $0.63740 |
| 50 | $0.05762 | $2.88100 |
| 100 | $0.05209 | $5.20900 |
| 500 | $0.04496 | $22.48000 |
| 1000 | $0.03880 | $38.80000 |
| 3000 | $0.03710 | $111.30000 |
| 5000 | $0.03548 | $177.40000 |
| 10000 | $0.03361 | $336.10000 |
