



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 70 mV |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 4.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 260
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11732
Ext.Price$0.11732
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11732 | $0.11732 |
| 10 | $0.05866 | $0.58660 |
| 50 | $0.05237 | $2.61850 |
| 100 | $0.04675 | $4.67500 |
| 500 | $0.04090 | $20.45000 |
| 1000 | $0.03579 | $35.79000 |
| 3000 | $0.03402 | $102.06000 |
| 5000 | $0.03234 | $161.70000 |
| 10000 | $0.03048 | $304.80000 |
