
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.1 % |
Stock: 2237
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11156
Ext.Price$0.11156
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11156 | $0.11156 |
| 10 | $0.05578 | $0.55780 |
| 50 | $0.04967 | $2.48350 |
| 100 | $0.04423 | $4.42300 |
| 500 | $0.03797 | $18.98500 |
| 1000 | $0.03259 | $32.59000 |
| 3000 | $0.03085 | $92.55000 |
| 5000 | $0.02920 | $146.00000 |
| 10000 | $0.02744 | $274.40000 |
