


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Input Voltage | 18 V |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Dropout Voltage | 260 mV |
| Polarity | Positive |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Voltage | 1.5 V to 5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 1.5 µA |
| Load Regulation | 12 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
Stock: 14189
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12672
Ext.Price$0.12672
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12672 | $0.12672 |
| 10 | $0.06336 | $0.63360 |
| 50 | $0.05702 | $2.85100 |
| 100 | $0.05131 | $5.13100 |
| 500 | $0.04539 | $22.69500 |
| 1000 | $0.04016 | $40.16000 |
| 3000 | $0.03842 | $115.26000 |
| 5000 | $0.03675 | $183.75000 |
| 10000 | $0.03479 | $347.90000 |
