
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 8 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
Stock: 1230
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10636
Ext.Price$0.10636
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10636 | $0.10636 |
| 10 | $0.05318 | $0.53180 |
| 50 | $0.04786 | $2.39300 |
| 100 | $0.04307 | $4.30700 |
| 500 | $0.03984 | $19.92000 |
| 1000 | $0.03686 | $36.86000 |
| 3000 | $0.03410 | $102.30000 |
| 5000 | $0.02930 | $146.50000 |
