
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Dropout Voltage | 220 mV |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Output Current | 450 mA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 5 mV |
| Line Regulation | 0.035 % |
Stock: 915
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09830
Ext.Price$0.09830
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09830 | $0.09830 |
| 10 | $0.04915 | $0.49150 |
| 50 | $0.04389 | $2.19450 |
| 100 | $0.03919 | $3.91900 |
| 500 | $0.03553 | $17.76500 |
| 1000 | $0.03221 | $32.21000 |
| 3000 | $0.02920 | $87.60000 |
| 5000 | $0.02440 | $122.00000 |
