
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 210 mV |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 8 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 927
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09772
Ext.Price$0.09772
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09772 | $0.09772 |
| 10 | $0.04886 | $0.48860 |
| 50 | $0.04354 | $2.17700 |
| 100 | $0.03880 | $3.88000 |
| 500 | $0.03502 | $17.51000 |
| 1000 | $0.03161 | $31.61000 |
| 3000 | $0.02852 | $85.56000 |
| 5000 | $0.02372 | $118.60000 |
