
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 260 mV |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 9 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 6186
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10272
Ext.Price$0.10272
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10272 | $0.10272 |
| 10 | $0.05136 | $0.51360 |
| 50 | $0.04623 | $2.31150 |
| 100 | $0.04161 | $4.16100 |
| 500 | $0.03849 | $19.24500 |
| 1000 | $0.03560 | $35.60000 |
| 3000 | $0.03293 | $98.79000 |
| 5000 | $0.02822 | $141.10000 |
