
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.2 V to 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Load Regulation | 8 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
Stock: 4641
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09696
Ext.Price$0.09696
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09696 | $0.09696 |
| 10 | $0.04848 | $0.48480 |
| 50 | $0.04331 | $2.16550 |
| 100 | $0.03870 | $3.87000 |
| 500 | $0.03551 | $17.75500 |
| 1000 | $0.03258 | $32.58000 |
| 3000 | $0.02989 | $89.67000 |
| 5000 | $0.02519 | $125.95000 |
