
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 100 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
Stock: 7503
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09292
Ext.Price$0.09292
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09292 | $0.09292 |
| 10 | $0.04646 | $0.46460 |
| 50 | $0.04128 | $2.06400 |
| 100 | $0.03667 | $3.66700 |
| 500 | $0.03349 | $16.74500 |
| 1000 | $0.03058 | $30.58000 |
| 3000 | $0.02793 | $83.79000 |
| 5000 | $0.02323 | $116.15000 |
